3 סיבות : מדוע לא לקנות דומיין co.il

אח, סוגיית הדומיין הישראלי. כל כך הרבה כסף תמורת שירות בסיסי באינטרנט היום, ויש לא מעט ממורמרים.

במאי (לפני כחמישה חודשים)  פורסמה כתבה של אהוד קינן ב-YNET הגורסת כי “.. החל מבעוד כחודש צפוי שינוי – נוכל לרשום דומיין ישראלי דרך רשם מורשה.. והוא יספק את כל השירותים הנלווים והתמיכה בכל הנוגע לרישום הדומיין, כמקובל בעולם”. מצב זה היו אמור ליצור תחרותיות במחירי הדומיינים. כיום, התענוג יעלה לכם 260 ש”ח לשנה, לעומת דומיין com. אותו ניתן לרכוש תמורת פחות מ-10$ לשנה.

לכן, קיימות היום מס’ סיבות  לא לקנות דומיין ישראלי;

1. סכומי העתק - 260 ש”לא הולכים ברגל, מה גם שבעת הרכישה והתשלום יחייבו אתכם לשלם עבור שנתיים מראש. שנתיים! למה זה? הסטנדרט העולמי הוא רישום דומיין לשנה. אני באמת לא יכולה לחשוב על סיבה הגיונית להכריח אותנו לשלם מחיר כפול מלבד תאוות בצע בסיסית.

בארגון ISOC , טוענים שדווקא דומיינים ישראליים הם הזולים ביותר מבין רשמי הדומיינים המקומיים (בעלי סיומות של מדינה) ונראה שהם צודקים. אך כפי שאסביר בהמשך, מקבלים תמורה אפסית עבור המחיר הגבוה הזה.

2. תמורה כמעט אפסית עבור התשלום - הפרימטיביות של תהליך הרשמת הדומיין ואחזקתו מעציבה. לא מפתיע, בהתחשב. 

בעוד שבחו”ל בעלי דומיינים מקבלים גישה פרטית מוגנת בסיסמה ללוח בקרה לשליטה על הדומיינים בבעלותם לצורך עדכון פרטים אישיים, עדכון פרטי שרתי DNS או חידוש דומיין- אצלנו כל זאת נעשה בטלפון או באמצעות פקס (וגם אז הם לא עושים עבודה מעולה). הלו, זה אינטרנט פה?

מעבר לזה, הארגון אינו מציע אפשרויות חשובות נוספות שמטרתן הגנה על בעל הדומיין. אני לדוגמה, אוהבת לשמור על פרטיותי ולא לפרסם את הכתובת האישית שלי, מס’ הפלאפון ופרטים נוספים סתם כך באינטרנט. לכן כשאני רושמת דומיין ב-GoDaddy אני מוסיפה עוד קצת לתשלום ע”מ להגן על פרטיי בעזרת שירות הנקרא DomainsByProxy שאינו חושף אותם.

נראה שב-ISOC לא מבינים\מכירים את משמעות DomainByProxy וכששאלתי אותם מדוע לא מאפשרים כזה דבר, ענו לי בבורות: “שיבוש הפרטים הקיימים או עדכון פרטים פיקטיביים במרשם  עשוי להקשות על האיגוד כאשר עליו ליצור קשר עם המחזיק, עדכון בדוא”ל לגבי חידוש וכו’.”

3. כי אפשר גם אחרת - אמנם לא תהיה לכם סיומת co.il, אבל אם  אתם לא באמת צריכים, למה לא להסתפק ב-com.? רוב הסיכויים ששמות עבריים באנגלית כמו  anecdotot , kabukim, meshune וכו’ לא יהיו תפוסים, מפני שאין להם משמעות בשפה האנגלית.

והמרמור ממשיך ובקצב הזה (=אף מילה על רשמים נוספים עד היום) הוא ימשיך לזמן רב. אני לא מנסה לארגן מרד צרכנים מפני שיש מעט מאוד צרכנים פוטנציאליים ומפני שישראלים לא יודעים לעשות כזה  דבר, אבל זה ממש מתסכל, בעיקר מפני שמדובר על מונופול היסטרי אין עם מי לדבר.

למישהו יש חדשות בעניין? עדכונים, תיקונים?

4 תגובות » עבור “ 3 סיבות : מדוע לא לקנות דומיין co.il”

 1. גיל

  הכל נכון. ובכול זאת, מדוע ומתי לקנות מתחום ישראלי?

  1. יעילות מנועי חיפוש. גוגל, למשל מעניק ערך גבוה יותר לאתר שהמתחם, הרישום והמיקום של האתר קרובים גאוגרפית (כנראה כדי לצמצם תופעות ספאם)

  2. שיוך. אם המתחום מייצג מוצר, שרות או תוכן ישראלי מובהק, שיוך למתחום הישראלי מדגיש נקודה זאת. לשון אחר: ציונות.

  בכל מצב אחר, סיומת co.il היא בעלת משמעות כמו הקידומת www.

 2. גיל

  הסתייגות:

  השרות מ-ISOC שקיהלתי עד היום היה מהיר וענייני. לא אומר שאין מקום לשיפור בממשק הניהול, אך לפחות הם עובדים עם שועל האש…

  לגבי רשמים בחו”ל, יש לשים לב כי המקרה של ויכוח על שם מתחם, מקום הדיון הוא בארך מושבו של המתחם.

  תשלום מראש. אותי דווקא מעציב כי אין אפשרות לרכוש מתחם לתקופה ארוכה יותר….

 3. fiLi

  כן, אני מסכים איתך.

  מה שאגב מעלה את האפשרות שכל אחד, כמוך, עם קצת ראש יזמי - יעשה משהו בנידון ויאתר פה איזה שוק פוטנציאלי.

 4. ניצן

  לכל זה צריך להוסיף את העובדה שבדרך כלל דומיין הוא רק 50% מהחבילה. את האתר צריך גם לאחסם איפשהו ורוב המקומות יציעו ביחד עם האיכסון דומיין לשנה במחיר זול במיוחד או אף בחינם (אם את מוכנה להתפשר על דומיין info).
  רוב המשתמשים לא רוכשים שרת לכן אם רשם הדמיין הוא לא אותו אחד כמו רשם האיכסון - נוצרת בעיה עם הפניה לאתר.

  הדומיין הקודם שלי היה רשום ביאהו - הם הציעו רישום ב 2$ לשנה. אבל ברגע שהעברתי את האתר שלי מהשרת בבית הייתי צריך לבצע העברת רשם (או לחילופין לרכוש כתובת IP).

  גם לא ממש הבנתי את המשפט על דומיינים ישראליים שהם הכי זולים. יאהוו כאמור מכרו לי דומיין com עבור 3$ לשנה, הווה אומר 6$ עבור שנתיים (וקיבלתי עוד שנה מתנה מגו-דאדי בעת ההעברה) שזה רחוק מאוד מ 260 ש”ח עבור דומיין.

הוספת תגובה